Jump to content

BTS (?) - Molluscum contagiosum


mamutul
 Share

Recommended Posts

Salutare, domnilor.

 

Din seria "Cate bube rele, toate-n capul babei mele", am reusit sa ma potcovesc cu nazdravania mentionata in titlu. Anume, eu si virusul molluscum contagiosum am devenit ceva mai apropiati decat mi-as fi dorit. Cum, in ce conditii si/sau de la cine am facut rost, greu de spus intrucat perioada de incubatie a minunatiei este relativ mare - se poate ajunge pana la 6 luni. Nu este in mod exclusiv o BTS, virusul putand fi contractat, din ce am inteles, si la sauna, toaleta, de pe un prosop folosit a priori de cineva infectat, etc. Ah, si se poate lua chiar daca pompezi cu prezervativ, in situatia in care zona afectata a grizetei se atinge de pielea ta.

 

Cum se manifesta?

 

Not big deal, la inceput. Apare ca un cos. Iti da senzatia ca nu e nimic important, arata oarecum ca un fir de par crescut in piele. Stadiul urmator este transformarea in vezicula de 1-2 mm diametru cu duritatea cerii si cu putintel lichid inauntru. Daca te apuci si te scarpini, basicuta se poate sparge improscand si marind zona infectata. Nu doare, nu ustura, nu face nimic, in principiu doar arata inestetic si poate genera intrebari incomode.

 

Ce se poate face?

 

Pai, optiuni ar fi. Daca ai un sistem imunitar de fier, atunci te-ai scos, ai sanse sa nu erupa deloc sau, daca erupe, o face intr-un mod foarte anemic dupa care dispare complet. Daca nu, atunci apar veziculele descrise mai sus care se trateaza fara sa lase urme. Recomand o vizita in cel mai scurt timp posibil la dermatolog pentru confirmarea diagnosticului. Eu am fost si tratamentul primit consta in tatonarea de doua ori pe zi cu Betadina a zonei afectate dupa care ungerea veziculelor cu Molutrex (distractiv tare Molutrexul asta, ustura de faci precum Chewbacca in pragul unei crize de isterie...).

 

Deocamdata sunt sub tratament, revin cu detalii la terminarea acestuia. Pana atunci va urmaresc de pe tusa.

 

A bon entendeur, salut!

Link to comment
Share on other sites

Been there, done that.

Daca nu sunt prea multe, recomand cauterizarea cu arc electric (da, stiu, suna nasol, dar nu e chiar asa) de catre un dermatolog bun.

Eu am scapat de ea asa intr-o saptamana, in care s-au cicatrizat si urmele.

Bafta,

B.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Descrie, te rog, mai detaliat tratamentul cu arc electric. Am cam scapat de vezicule, mai sunt vreo 3-4 mai incapatanate pe care, daca nu cedeaza pana la sfarsitul tratamentului, am sa le prajesc. Cat de dureros/neplacut este?

Link to comment
Share on other sites

E ca o intepatura de seringa in vena, facuta de o asistenta mai nepriceputa. Iar daca nu suporti, se poate face niste xylina local si atunci chiar nu mai simti nimic.

 

 

B.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am "prajit" niste puncte de grasime si pot sa spun ca asa-zisa anestezie, parca doare mai tare decat "prajeala" cu arc electric.

Am incercat initial cu anestezie, dar dupa prima, am trecut la "fara"  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Mea pulpa, remarc ca am uitat sa povestesc ce si cum s-a intamplat mai departe in cruciada mea impotriva pardalnicului molluscum (asta in ideea ca poate mai capata vreun viteaz nazdravania asta).

 

Molutrexul, din constatarile mele, este un soi de frectie la picior de lemn, este cat sa nu zici ca nu ai incercat. Ustura de iti amintesti de tot calendarul ortodox iar efectele sunt departe de ce crezusem eu. Asadar, nu recomand decat in cazul in care aveti 2-3 vezicule. Solutia reala este dermatologul, el este cel care te poate scapa cu adevarat de calvar. Eu am fost la vreo 3 sedinte care au decurs la modul urmator: prima a fost cea mai nasoala. A durat un pic peste o ora si a prajit la mine mai ceva decat la un snitel. A doua a fost mai scurta (~30 de minute) si a cuprins cauterizarea sau chiuretarea veziculelor aparute intre timp. A treia si cea din urma a durat vreo 15 minute, timp in care medicul a chiuretat si ultima basicuta. Costul vizitelor la medic si al tratamentului medicamentos (betadina, pansamente sterile, apa oxigenata, baneocin - am folosit toate chestiile astea dupa fiecare sedinta pentru ca in urma cauterizarilor si a chiuretajelor raman niste mici rani care trebuie curatate si dezinfectate de 2-3 ori pe zi pana la vindecare) a fost undeva pe la 600 de lei.

 

Daca exista intrebari, le astept.

 

Vise umede!  :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...