Jump to content

Indrumar foto-publicistic


longgone
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Fiecare dintre voi poate face lejer asta in mai putin de 2 minute, ma astept ca in cateva saptamani Rex sa intre in somaj tehnic. Sau nu.

 

1. Se intra pe site-ul tematic (am exemplificat cu o incursiune in AT):

2. Se salveaza fotografiile (de obicei 6 la numar, acum am lucrat doar cu un cvartet) intr-un director familiar si usor manevrabil (asum faptul ca instantaneele vor fi sterse imediat dupa publicare in cele mai multe dintre situatii). Exemplu: C:\ladies

3. Se incepe compunerea, fie prin deschiderea unui topic nou, fie prin insinuarea intr-un thread deja existent. In momentul in care se doreste publicarea fotografiilor, se invoca "Attachments and other options" (plasata imediat sub fereastra dedicata relatarii) si se adauga fotografiile one-by-one selectand de fiecare data "Inline expandable thumbnail" (optiunea a 2-a din micul meniu pop-up aflat imediat in dreapta zonei "Choose file"). Fotografiile se vor aseza docil una langa cealalta, un simplu click dilatandu-le suficient de mult pentru a produce erectia scontata.

4. Recomand gadilarea butonului "Preview" inainte de a apasa triumfator "Save".

5. Daca nu selectam optiunea "Inline expandable thumbnail", totul se va aseza piramidal si deloc ergonomic intr-o coloana a infinitului plasata intotdeauna in epilogul postului. Am exemplificat mai jos asta.

 

Sper ca cele cateva randuri de mai sus sa fie utile tuturor.

 

cordial,

ratledge

931_c1df37383194b4412b4d1a70464882d3f306d78d.jpg

933_d19a5e34fbf5e8bc44e6747b11f49df3d5beaac0.jpg

951_0f3bd6f3ff81f843c4421b4eaedf365c555b978d.jpg

953_8f4f290e9dc575c8f7b82a63eac0436ac0b29758.jpg

955_aff7178873e6c082098fdb7440d833f47c631f2b.jpg

957_d91f3260545760837f98f9e4059368868b663b19.jpg

959_e11b2f1d826d6eb19ccc71fafb7f18d82015c180.jpg

961_89d8dcde75dd4581fc6b75318061c2de960f7664.jpg

963_d44fe5a0929c43e9ccceb8f3436965ac4b463560.jpg

965_89182f994ebff68e116c59fb4f8ea222e05dc026.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Unele poze nu se pot salva, de aceea va dau cateva indicatii cum sa le luati.

1. Din Windows cu Print Screen.

2. Transferat in Office Power Point.

3. Salvat din Power Point ca JPG.

4. Prelucrate, adica taiate cu ACDSee, sau alt program similar.

5. Incarcate in Image Venue.

6. Transferate din Image Venue in topicul din forumul nostru.

Sper sa fie de folos.

Succesuri!!!!!!!!!

 

Este ceva mai laborios, dar merge!

 

O alta metoda mult mai facila este cu SnagIT, care copiaza direct fotografia dorita in formatul dorit, dupa care o puteti pune dupa cum a explicat rat sau cu imagevenue (sau alt amfitrion FOC).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Geronto, de ce toata complicareala cu Powerpoint? Odata ce o ai in memorie (prin printscreen) poti baga imaginea in orice program, deci direct in cel grafic. Eu folosesc Irfanview pt. ca-i freeware si e bun.

 

Pt. cei din Cluj: La anunturile din piata-az.ro mergeti pe anunt si abia dupa aia aveti acces la 6 poze. In pagina cu toate anunturile puteti afisa doar o singura poza. Cel mai bine e sa deschideti pozele in alta fereastra, altfel veti copia doar poze in rezolutie mai mica, preview-uri.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Pentru cei care vor sa verifice daca pozele din anunturi sunt furate de pe net va dau urmatoarea indicatie:

Folositi functia de cautare imagini din google, este mult mai buna decat tineye.

 

Succesuri, foto Rex.

 

Link to comment
Share on other sites

Deci:

Recomand sa folositi Mozillla, deschideti simultan doua ferestre, in prima deschideti AT, iar in a doua, motorul de cautare Google.

In fereastra de Google in bara de optiuni de cautare pe banda neagra a treia optiune de cautare este imagini, selectati aceasta optiune.(vezi poza 1)

Acum cu mousul agatati imaginea, adica fotografia pe care doriti sa o verificati si o trageti in spatiul de cautare al Google(vezi poza 2), imediat Google va va reporta locatiile unde a mai fost publicata aceasta poza.(vezi poza3)

[attach1]  [attach2]  [attach3]

Totul este foarte usor daca folositi Windows 7 sau 8 si aveti un monitor wide de cel putin 19" sau mai mare, pentru a avea spatiul necesar pentru deschiderea a doua ferestre, cate una in fiecare jumatete a ecranului. Eu folosesc Windos 7 si un monitor de 22".

 

Sper sa fi fost destul de explicit si de folos.

 

Va doresc "succesuri" nebanuite!

 

PhotoRex,

post-17-150392355743_thumb.jpg

post-17-150392355751_thumb.jpg

post-17-15039235576_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ziua buna ,

 

Cine ma poate ajuta sa pun si eu niste poze la o recenzie , ca nu mai imi iese ....

Urmez exact procedura , selectez poza , si cand ii dau inline expendable thumbnail apare o chestie ( attach 1 ) , si poza nu apare ( dau preview ) ....

Ce gresesc ??

 

 

Multumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

Totul este ok numai ca trebuie doar sa inchei.

Pozele nu apar in previzualizare ci doar attach1 samd.

Succes.

 

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult ,

 

Am incercat , dar am gresit si am postat o poza de 4 ori .....apoi am intervenit din nou si am mai pus 2 poze ....imi cer scuze , ma straduiesc ....daca nu e dificil poate intervine cineva priceput sa le aranjeze ca lumea ...

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sa traiti!

 

In cursul unor discutii cu oarece zane, am fost cadorisit cu unele poze, cel mai probabil, culese de dansele de pe conturile lor de facebook (judecand dupa "denumirea" pozei).

 

Am incercat reteta lui Rex, respectiv cu functia de cautare imagini din google, insa nu am primit niciodata un raspuns. Mai exact, niciodata poza nu era gasita.

 

Exista vreo metoda mai eficienta de identificare a sursei unor poze primite? Sau poza trebuie sa aiba ceva caracteristici minimale?

Merci anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Asta pare a fi o explicatie destul de probabila.

 

Naiba, n-or fi avut toate mandrele pozele vizibile doar pentru cercul lor select de prieteni.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut!

Am incercat sa adaug cateva poze in noua interfata si nu am reusit. Dupa ce am postat si am editat postarea am primit mesajul: "You have used all of the attachment space you are allowed. Manage Attachments to free up space". 

Asa o sa ramana restrictia sau este doar o scapare?

Multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Nu e restrictie, nu e scapare. Am editat posturile voastre si-am adaugat fotografii fara probleme.

O sa vad care e motivul pentru care voi nu puteti face asta si voi reveni cu o solutie.

Later edit: Am rezolvat, acum puteti atasa oricate fotografii, oricat de mari ar fi ele.

Link to comment
Share on other sites

  • steroidu unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...