Jump to content

Cerinte


longgone
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Le voi ierarhiza absolut la intimplare, niciuna dintre ele nu e vitala pentru sanatatea forumului, dar toate mi se par determinante asupra armoniei si-a ergonomiei lui.

 

1. Quoting

 Va rog sa nu mai reproduceti integral mesajul anterior, citez din statut: 4. Recomandari c. Daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului.

 2. Schimbarea ID-ului

Va rog sa ne anuntati PM atunci cind decideti sa va luati alta identitate, e un semn de curtoazie pe care-l meritam din plin.

 3. Fotografii

 Atunci cind atasati fotografii gazduite de imagevenue (sau alt amfitrion FOC), va rog sa le asezati pe toata latimea paginii, chiar daca asta presupune o sumara editare a plasamentului initial. Daca numarul lor impune folosirea mai multor rinduri, so be it, ideea e ca spatiul disponibil sa fie folosit cit mai judicios.

 4. Grammar & Punctuation

 Va rog sa recititi cu atentie propriile mesaje, folosind cu generozitate cratimele si virgulele acolo unde limpezimea mesajului o cere. Consider ca plasarea unui spatiu intre 2 cuvinte distincte sau imediat dupa orice virgula (si nu inaintea ei) e un binevenit semn de curtoazie adresat celorlati cititori si face eseul mult mai usor de parcurs.

 5. Mods & Admins

 Orice somatie publica gen "websef, mut-o mai repede pe naiada Tzuntzi in RTH", "consider ca se face o mare nedreptate eliminind cuibul Clucerului din Champions League" sau "rog un admin sa ataseze imediat fotografiile, eu nu ma pricep la asta si nici n-am de gind sa incerc" isi atinge mult mai bine & repede scopul daca este adresata PM (cu argumente) unuia dintre moderatori & administratori. Puteti conta pe oricare dintre noi atunci cind dorintele voastre sint pertinente.

6. Bumpers

"Aceleasi servicii impecabile !", "Mai stie cineva ceva ?", "Multumesc din suflet pentru informatii, cintezoiscopit1978, mi-ai inseninat noaptea !", "Ce tare e descrierea asta, m-am tavalit spasmodic de ras !", "Asta e opinia mea, n-am dat cu zarul !" si alte paralizante lingvistice din acelasi familion vor lua drumul marelui cos, indiferent cine e nefericitul lor autor.

 7. Postarea in rafala

 Posturile consecutive inserate intr-un interval de mai putin de 3 ore vor fi editate si reunite intr-o singura contributie. Va rog tandru sa ma solicitati cit mai putin in directia asta.

 8. PM (private messages)

 Va rog sa verificati macar saptamanal si casuta PM (private messages), o puteti face interogand "My messages".

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

daca citeste careva din conducere pe aici - n-ar fi rau sa permiteti si adugarea de imagini webp , sunt anunturi de publi unde pozele se salveaza doar asa .... momentan vad ca nu e printre extensiile permise , poate pentru viitor 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@rechinu, pozele se pot salva si ca .bmp sau .jpg, e un pic mai laborios, nu dai save picture as, dai copy picture si o lipesti intr-un paint, de unde o salvezi ca .jpeg

Se pot adauga si webp, unii asta fac, cu draganddrop probabil, numai ca ocupa cam mult spatiu...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

de ce nu se mai pot atasa formate video ?

 

Am vrut sa pun un mpeg si am observat ca nu este acceptat, doar  Accepted file types: gif, jpeg, jpe, jpg, png

Link to comment
Share on other sites

Filmuletele, in afara faptului ca sunt fisiere mari ca dimensiuni, genereaza trafic suplimentar, care se traduce in costuri suplimentare, asa ca le-am restrictionat, si de aceea am zis si sa nu mai punem n-spe poze la fiecare doo saptamini, doar daca se schimba ceva in fizionomia prestatoarelor.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...